Тримаймося. Що можна і чого не можна робити українцям під час карантину
27.03.2020 10:27
Звичний уклад життя українців кардинально змінився разом зі світовим спалахом коронавірусу. Розповідаємо, що можна і не можна робити під час режиму карантину, запровадженого в країні.
Можна
Працювати з дому. Після введення загальнонаціонального карантину, який триватиме до 3 квітня, уряд закликав українців працювати дистанційно. Краще не наражати себе на небезпеку і самоізолюватись (тобто залишатися вдома) — встановлено, що інкубаційний період хвороби може тривати від 2 до 14 днів після зараження COVID-19. Іншими словами, симптоми захворювання можуть бути відсутні аж до двох тижнів, і інфікована людина може заражати інших, навіть не підозрюючи про це.
Виходити в аптеку. Безумовно, дотримуючись режиму самоізоляції, краще максимально скоротити появу на вулиці, тому, збираючись в аптеку, бажано скласти докладний список необхідних речей. Вам точно можуть знадобитися: антисептик, санітарна маска (насайті ВООЗ зазначається, що їх раціонально використовувати тільки в разі наявності симптомів COVID-19 або догляду за хворим на коронавірус); лікарські препарати, які призначені вам лікарем (наприклад, при хронічних захворюваннях).
Замовляти доставку їжі додому. Незважаючи на те, що під час карантину в країні продовжать роботу продуктові магазини, краще купити все необхідне з невеликим запасом (але нагадаємо — кілограми гречки, макаронів і туалетного паперу, яких вистачить на рік, від коронавірусу вас точно не врятують) і у разі потреби використовувати послуги з доставки їжі. Не забудьте попередити кур'єра про те, щоби він залишив продукти під дверима квартири чи будинку — так ви не наражатимете його і себе на небезпеку.
Розповісти літнім родичам про заходи безпеки. В зоні найбільшого ризику під час пандемії коронавірусу знаходяться люди похилого віку. Так, для людей старше 80 років, які хворіють на COVID-19, ймовірність смерті складає 15%. Крім цього, в зоні підвищеного ризику перебувають люди, хворі на астму, діабет і хвороби серця. Тому важливо розповісти своїм родичам похилого віку про заходи індивідуального захисту під час пандемії - детальну інструкцію читайте в матеріалі Я боюся заразитися коронавірусом. Що можна зробити, щоб убезпечити себе?
Виготовити антисептик своїми руками. Якщо в найближчій аптеці вже не залишилося санітайзерів, його можна приготувати в домашніх умовах. Ось як це зробити:
Інгредієнти: етиловий спирт — 833 мл; перекис водню — 42 мл; гліцерин — 15 мл.
Змішайте інгредієнти, додавши трохи дистильованої або кип’яченої води. Кількість рідини визначте виходячи з потрібної консистенції. Розлийте отриманий розчин в кілька невеликих ємностей, носіть з собою і не забувайте регулярно ним користуватися. ВООЗ рекомендує обробляти руки антисептиком не менше 30 секунд, приділяючи особливу увагу області під нігтями.
Провести час вдома з користю. Наприклад, можна прослухати онлайн безкоштовні лекції та курси, подивитися українське кіно або почитати книги в цифровому режимі, а також стати віртуальним глядачем театральних вистав. Всі посилання можна знайти в нашому матеріалі.
Навчитися розпізнавати і боротися з тривогою і панічними атаками. Новини про коронавірус можуть «вибити з колії» навіть найстійкішу людину, тому важливо знати, як допомогти собі. Ось короткі рекомендації, як зменшити стан тривоги: займіться фізичною активністю, почніть правильно харчуватися, оточіть себе приємним спілкуванням (на час карантину — бажано в онлайн-режимі), відмовтеся від шкідливих звичок, налагодьте свій сон, не нехтуйте онлайн-консультаціями психолога. Детальна інструкція, як справлятися з панічними атаками і тривогою, є в нашому матеріалі Новини про коронавірус просто всюди, і мені тривожно. Як зберігати спокій і не панікувати?
Читати новини про коронавірус з надійних джерел. Ось де можна отримувати перевірену і достовірну інформацію про інфекцію: спеціальний сайт про COVID-19, запущений урядом України; портал Міністерства охорони здоров’я, сайт Всесвітньої організації охорони здоров’я, Центр громадського здоров’я при Міністерстві охорони здоров’я, портал ЮНІСЕФ, сайт Кабінету міністрів України. НВ також стежить за останніми новинами про пандемію коронавірусу — їх можна знайти в спеціальному розділі.
Не можна
Відвідувати більшість місць в місті. До списку установ, що будуть закриті на час карантину, увійшли: ресторани, кафе, фітнес-центри, заклади культури та торгово-розважальні центри.
Користуватися метро. 18 березня по всій Україні припинили роботу метрополітени — таке розпорядження дав президент Володимир Зеленський. Коли «підземка» відновить свою роботу, поки що невідомо.
Виїхати за кордон або за місто на автобусі, поїзді чи літаку. З 18 березня, крім роботи метрополітенів, забороняються залізничні, авіа- та автобусні міжміські й міжобласні пасажирські перевезення. Авіа- та залізничні рейси до інших країн також скасовані.
Їздити в «забитих» маршрутках. На час карантину в «маршрутках» і таксі можна перевозити до 10 осіб. До 20 осіб — в тролейбусах, автобусах, вагонах трамвая. Весь громадський транспорт підлягає дезінфекції, а дороги, мости і шляхопроводи в Києві почали мити миючими засобами.
Відвідувати масові заходи. Зараз в Україні заборонено проведення будь-яких заходів, в яких беруть участь понад 10 осіб — культурні, розважальні, спортивні, соціальні, релігійні, рекламні та інші.
Їздити в громадському транспорті без медичної маски. Поки що ця вимога дієтільки в Києві - без маски вас не пустять у «маршрутку», автобус, тролейбус або інший транспорт. Вартість проїзду пообіцяли не підвищувати.
Читати фейкову інформацію про COVID-19. Це може бути небезпечно як для вашого психологічного, так і фізичного стану — фейкові новини сіють паніку, а деякі рекомендації, що містяться в них, можуть заподіяти шкоду. Міністерство охорони здоров’я України веде канал в Telegram, де, зокрема, спростовує фейки.
Вірити міфам і домислам щодо коронавірусної інфекції. Ось список того, що не допоможе вам в боротьбі з хворобою: антибіотики, гаряча ванна, холод, часник, полоскання горла сольовим розчином, ультрафіолетові лампи та користування електросушилками для рук. Крім цього, в ВООЗ закликають пам’ятати, що комарі не передають коронавірус разом з укусом; інфекція не може передаватися через посилки з інших країн, а домашні тварини навряд чи можуть бути переносниками COVID-19 (тільки не забудьте вимити руки після контакту з ними).
Станом на ранок вівторка, 17 березня, кількість підтверджених випадків інфікування коронавірусом в Україні досягла семи: чотири в Чернівецькій області, два в Києві та один (летальний) — в Житомирській області.
Згідно з останніми даними, по всьому світу було зареєстровано понад 180 тисяч підтверджених випадків зараження коронавірусом нового типу COVID-19 і понад 7 тисяч смертей.